BEKİR BOZDAĞ

1 Nisan 1965'te Yozgat Akdağmadeni'nde doğdu. Baba adı Mehmet Duran, anne adı Nuriye'dir. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalında tamamladı.Serbest avukat olarak çalıştı.22, 23 ve 24. Dönemde Yozgat Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Adalet Komisyonu Üyeliği, 23. Dönemde AK PARTİ Grup Başkanvekilliği yaptı. 61. Hükümette Başbakan Yardımcısı, 61, 62 ve 64. Hükümette Adalet Bakanı, 65. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 67. Hükümet Anayasa Komisyonu Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bozdağ, evli ve 3 çocuk babasıdır.


YUSUF BAHRİ TATLIOĞLU

Yusuf Bahri TATLIOĞLU (Doğum; 1880 Akdağmadeni YOZGAT , Osmanlı Devleti) (Ölüm 1957) Çiftçilikle uğraştı. Sivas Kongresi'ne Yozgat delegesi olarak katıldı.Son Osmanlı Meclis- i Mebusan'ında Yozgat Mebusu seçildi.Meclis-i Mebushan'ın kapatılmasından sonra ankaraya döndü ve TBMM 1. Dönem Yozgat Milletvekili oldu. Meclisçinde ortaya çıkan 2. gurup içerisinde yer aldı. 1923 seçimlerinde meclis dışında kaldı ve siyasal yaşamından çekildi.


MEHMET ATIF BENDERLİOĞLU

Mehmet Atıf BENDERLİOĞLU (Doğum; 1910 Akdağmadeni YOZGAT - Ölüm 27 Nisan 1992 Ankara) Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.Sümerbank Müşavir Avukatlığı, Serbest Avukatlık, Ankara Belediye Başkanlığı, 10. Dönem Ankara , 11. Dönem Yozgat Milletvekilliği ve Milli Eğitim Bakanlığı yaptı.27 Mayıs darbesinden sonra Yassıadada 10 yıl hapse mahkum edildi.1964 yılında aftan faydalandı.Sonra Cumhuriyet senatosu Ankara Üyeliği (12 Ekim 1975-12 Eylül 1980 ) yaptı. Evli ve 2 çocuk babasıydı.


NİDA TÜFEKÇİ

Mehmet Nida TÜFEKÇİ ( Doğum 1 Mart 1929 Akdağmadeni YOZGAT - Ölüm 18 Eylül 1993 İstanbul) Uzun YIllar TRT ' de çalıştıktan sonra Devlet Konservatuarında öğretim üyeliği yapmıştır. Eşi Neriman Altındağ TÜFEKÇİ ile birlikte Hocası Muzaffer SARISÖZEN' in izinden gitmiş ve Türk Halk Müziği konusunda Türkiyenin en önemli isimlerinden birisi olmuştur. Daha ilkokula başlamadan babasından bağlama çalmayı öğrenen Tüfekçi ilk ve ortaöğrenimini Yozgat Akdağmadei ve Boğazlıyanda tamamladıktan sonra 1950 Yılında Ankara Maliye Okulunu bitirdi.3 Yıl Maliyeci olarak çalıştıktan sonra kensini halk müziği davasına adadı.


LÜTFULLAH KAYALAR

Lütfullah Kayalar, Yozgat, Akdağmadeni ilçesinde doğmuş, ilkokulu Namık Kemal İlkokulunda, ortaokulu Yozgat Merkez Ortaokulunda, liseyi Ankara Aydınlık Evler Lisesini bitirmiştir. Kısa bir süre ODTÜ'ye devam ettikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir.Yozgat ve Ankara'da avukatlık yapan Lütfullah Kayalar, aynı zamanda sporla da ilgilenerek Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanlığı da yapmıştır. 1983 yılında Anavatan Partisi, Ankara il örgütü kurucusu olarak siyasete atılmış ve Yozgat milletvekili seçilmiştir. XVII., XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem Yozgat Milletvekiliği,TBMM Başkanlık Divanı İdare Amirliği,TBMM KİT Komisyon Başkanlığı ile Tarım Orman ve Köyişleri ve Maliye Bakanlıkları yapmıştır. Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı sırasında Türkiye'nin en büyük yeşil kuşak projesini başlatmış, ayrıca "Şehirde ne varsa köyde de olacak" sloganı ile Türkiye genelinde büyük bir yapılandırma hareketi başlatmıştır.

Follow
Yetiştirdiklerimiz - Akdağmadeni Belediyesi
Yozgat’ın 103 km doğusunda yer alan Akdağmadeni 1815 yılında yerleşim yeri olarak kuruluyor.1862 yılında da belediye teşkilatı kurulmuştur.Ülkemiz de ilk belediye 1858 yılında Beyoğlu Belediyesidir Akdağmadeni Belediyesi de 1862 yılında kurularak Türkiye’nin 2. belediyesidir.
yetistirdiklerimiz-yozgat-akdagmadeni-belediye