Belediyemiz tarafından yapılan yoğun çalışmalar sonucunda ilçemizin en önemli değerlerinden olan Akdağmadeni Salebi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından menşe adı türünde Coğrafi İşaret Tescil Belgesi almaya hak kazanmıştır. 
Akdağmadeni Salebinin marka değerini arttırmak, türünün korunarak gelecek nesillere ulaşmasını sağlamak için yaptığımız çalışmaların en önemli ayağı olan Akdağmadeni Salebinin patentinin alınması çalışmaları sonucunda Akdağmadeni Salebinin patent başvurusu olumlu karşılanarak menşei türünde tescil belgesi almaya hak kazanmıştır. Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN tarafından Belediye Başkanımız Uzm.Dr.Nezih YALÇIN’a Akdağmadeni Salebi Coğrafi İşaret Tescil belgesi taktim edildi.
Türk Patent ve Marka Kurumunda düzenlenen programda bir açıklama yapan Belediye Başkanımız Uzm.Dr.Nezih YALÇIN ‘’Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizin en kaliteli salebi olan Akdağmadeni Salebinin menşe adı türünde Coğrafi İşaret Tescil Belgesini alarak Akdağmadeni kültürü, doğası ve turizmi için büyük bir adım daha atmış bulunuyoruz. Menşe adı ülkemizde sadece kendi bölgesinde yetişen ve bölgeye has ürünlere verilen çok önemli bir işarettir. Mahreç işaretinden farklı olarak tüm dünyada saleple ilgili yapılan aramalar bundan sonra Akdağmadeni ilçesini işaret edecektir. Bu yolla ilçemizin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını yapıp ticari gelir elde edilmesine katkı sunarken marka değerinin arttırılmasını da sağlayacağız. Tescil sürecinde bu önemli coğrafi işaretin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen Yozgat Valimiz Ziya POLAT, Türk Paten ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Oran Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin KİLCİ, Oran Yozgat İl Koordinatörü Memiş SEZEN’e teşekkür ediyorum. İlimiz ve ilçemize katma değer sağlayacak bu önemli gelişmenin hayırlı olmasını diliyorum.’’dedi. Takip Et
AKDAĞMADENİ SALEBİ TESCİLLENDİ - Akdağmadeni Belediyesi
Yozgat’ın 103 km doğusunda yer alan Akdağmadeni 1815 yılında yerleşim yeri olarak kuruluyor.1862 yılında da belediye teşkilatı kurulmuştur.Ülkemiz de ilk belediye 1858 yılında Beyoğlu Belediyesidir Akdağmadeni Belediyesi de 1862 yılında kurularak Türkiye’nin 2. belediyesidir.
akdagmadeni-salebi-tescillendi-yozgat-akdagmadeni-belediye