Belediyemizin  desteğiyle kurulan ve ilçemizde çalışmalarına başlayan Akdağmadeni Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin hazırlamış olduğu ‘’Pazar Gücü Artan Bozkır Kadınları’’ projesi kabul edilerek 471 Bin TL hibe almaya hak kazandı. Orta Anadolu (ORAN) Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen imza töreninin ardından kısa süre içerisinde üretim tesisinde ihtiyaç duyulan makine ve üretim tezgahları alınacak, kooperatif tarafından ilçemizde birinci sınıf makarna çeşitleri üretimine başlanacaktır. 
Akdağmadeni’nin ilk kollektif kadın girişimi olma özelliğini taşıyan kooperatife desteklerinin her zaman devam edeceğini belirten Belediye Başkanımız Uzm.Dr.Nezih YALÇIN ‘’Akdağmadeni Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’na sunduğu proje kabul edildi. Saatte 60 kg üretim kapasitesi bulunan tesisin kurulumu kısa süre içinde tamamlanacaktır.  Üretim tesisinde makarnanın her çeşidi ile birlikte proje kapsamında olmayıp kooperatif üyelerinin çalışmaları, Akdağmadeni Belediyesi ve Akdağmadeni halkının desteğiyle üretilecek onlarca doğal ürün gerekli izinler alındıktan sonra yerel ve ulusal pazar ağında tüketiciyle buluşacaktır. Yerel kalkınma modellerini ortaya çıkararak ilçemizde örnek çalışmalar yapmak için gayret sarf ediyoruz. Girişimci kadınlarımızın daha verimli, planlı ve sürdürülebilir üretim alanlarında faaliyet göstermeleri için proje desteği ve saha çalışması başta olmak üzere her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Hazırlanan projenin kabul edilerek ilçemizde kadınlarımızın üretime katılmasına vesile olan Yozgat Valimiz Sayın Ziya POLAT başta olmak üzere, Oran Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin KİLCİ Bey’e, Oran Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü Doğu SEZEN’e ve projenin hazırlanma sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu sürecin kahramanlarını, el emeği göz nuru ürünleriyle yeni bir alanda hizmet verecek, fedakarlıkları, çalışkanlıkları ve oluşturdukları arkadaş ortamıyla üreten her bireye örnek ve destek olacak kooperatif üyelerini, kooperatif başkanı Rukiye Hanım nezdinde emek veren herkesi tebrik ediyor, kolaylıklar diliyorum. İlçemize hayırlı olsun’’ dedi.


Takip Et
MAKARNA ÜRETİM TESİSİ İÇİN İMZALAR ATILDI - Akdağmadeni Belediyesi
Yozgat’ın 103 km doğusunda yer alan Akdağmadeni 1815 yılında yerleşim yeri olarak kuruluyor.1862 yılında da belediye teşkilatı kurulmuştur.Ülkemiz de ilk belediye 1858 yılında Beyoğlu Belediyesidir Akdağmadeni Belediyesi de 1862 yılında kurularak Türkiye’nin 2. belediyesidir.
makarna-uretim-tesisi-icin-imzalar-atildi-yozgat-akdagmadeni-belediye