ÇOCUKLARA GÖZÜMÜZ GİBİ BAKIYORUZ...

Belediyemizin projelendirerek hayata geçirdiği , İlçe Kaymakamlığımız,Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Sağlık Yüksek Okulu, Akdağmadeni Devlet Hastanesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ortaklaşa yürüttüğümüz proje ile Akdağmadeni'nde tüm öğrenciler göz sağlığı taramasından geçerek saptanamayan görme kusurlarının tanısı konup tedavisi yapılıyor. 


 İlçede Yaklaşık 2 bin öğrenci kontrol edilecek

Çocuklardaki göz sağlığı sorunlarının erken teşhisinin çok önemli olduğunu vurgulayan Belediye Başkanımız Uzm.Dr.Nezih YALÇIN, ''Çocuklarımızda  görme kusuraları ağrıyla veya başka bir şekilde kendini sık belli etmediği için gözden kaçabilir ve ilerleyen yaşlarda görme bozuklular oluşturabilir.Bu anlamda önleyici bir sağlık hizmeti olarak  ilçemizde yaklaşık 2 bin çocuğumuzu Akdağmadeni Kaymakamlığı, Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Sağlık Yüksek Okulu ve Akdağmadeni Devlet Hastanesi işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz proje sayesinde detaylı göz taramalarını ve muayenelerini yapıyoruz. Akdağmadeni Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Mehmet CANLEBLEBİCİ Hocamız büyük bir özveri ve gayretle çocuklarımızı tek tek en detaylı şekilde inceleyerek göz muayenelerini tamamlıyor. Bu süreçte çocuklarımızdaki kırma kusurları, göz kayması, göz tembelliği ve diğer görme bozuklukları varsa saptanıp erken teşhis yapılmış oluyor. Çok verimli ve bizler için önemli bir proje oldu. İnşallah çocuklarımızın muayeneleri tamamlandıktan sonra varsa göz bozuklukları tedavilerine erken yaşta başlanarak ilerleyen yaşlardaki olumsuzlukların önüne geçmiş olacağız.''dedi.

Projenin gerçekleşmesi ve öğrencilerin ayrıntılı şekilde göz muayenelerinin yapılmasında büyük emeği olan Göz Hastalıkları Uzmanı  Op.Dr. Mehmet CANLEBLEBİCİ, yapılan muayeneler sonucunda  çocuklarda görme bozukluğu tespit edildiği andan itibaren tedavilerine başlandığını belirti. CANLEBLEBİCİ '' İlçemizde paydaş kurumlarımız ile birikte ilkokul çocuklarımıza göz taraması programı başlattık. Bu programımız neticesinde çocukların görmeleri, detaylı refraksiyon muayeneleri ve göz arkası muayeneleri yapılmaktadır.Yapılan muayeneler sonucunda görme kaybı veya kusuru tespit ettiğimiz öğrencilerin hızlı bir şekilde tedavisine başlamaktayız.  Kendi hastanemizde tedavi edemeyeceğimiz durumdaki çocuklarımızıda ilgili büyük hastanelere yönlendirmekteyiz. '' dedi. 


 Çocuklarımız için güç birliği oluşturduk

Akdağmadeni Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Suzan TEK AYAZ'' Çocukların sağlığının korunması ve geliştirilmesi için kurumlarımız ile birlikte çok önemli bir adım attık. İlk aşamada çocuklarımızın göz muayenelerine  başlayıp sonrasında diğer sağlık taramalarını yapmayı hedefliyoruz. Bu süreçte Belediye Başkanımız ve İlçe Kaymakamımızın desteği  çok önemliydi. Ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün gayretleri ve Göz Hastalıkları Uzmanı Mehmet hocamızın gönüllü olması bu projeyi tüm kurumlarımızla gerçekleştirmemizi sağladı.’’ dedi. 

Belediyemiz tarafından oluşturulan takvimle her hafta farklı okullardan öğrenciler hastaneye servislerle getirilmekte tüm işlemleri yapıldıktan sonra tekrardan öğretmenleriyle birlikte okullarına bırakılmaktadır. 

Sağlıklı Kentler Birliğine Yozgat bölgesinde üye olan tek kurum olan Belediyemiz vatandaşlarımıza  söz verdiği gibi sağlık alanında da halkımızın faydasına projeler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Projemizin en baştan beri içerisinde yer alan Akdağmadeni Kaymakamı Sayın Fatih TOPUZ’a, Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu Müdürü Suzan TEK AYAZ’a, Akdağmadeni Devlet Hastanesi Başhekimimiz Muhammed Cihad ZENBİLCİ'ye, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ersoy CEYLAN’a ve özellikle Göz Hastalıkları Uzmanımız Op. Dr. Mehmet CANLEBLEBİCİ Hocamıza teşekkür ederiz.Takip Et
ÇOCUKLARA GÖZÜMÜZ GİBİ BAKIYORUZ - Akdağmadeni Belediyesi
Yozgat’ın 103 km doğusunda yer alan Akdağmadeni 1815 yılında yerleşim yeri olarak kuruluyor.1862 yılında da belediye teşkilatı kurulmuştur.Ülkemiz de ilk belediye 1858 yılında Beyoğlu Belediyesidir Akdağmadeni Belediyesi de 1862 yılında kurularak Türkiye’nin 2. belediyesidir.
cocuklara-gozumuz-gibi-bakiyoruz-yozgat-akdagmadeni-belediye